1. Anasayfa
 2. Teknoloji Haberi
Trendlerdeki Yazı

Google rakibi ChatGPT arama motoru geliyor! Tarih ortaya çıktı

ChatGPT arama motoru hizmeti 13 Mayıs'ta tanıtılabilir. OpenAI, Google I/O öncesinde büyük bir yenilik duyurabilir.

Google rakibi ChatGPT arama motoru geliyor! Tarih ortaya çıktı
0

Google, arama dünyasının demirbaş markası olarak yıllardır liderliğini sürdürüyor. Yapay zeka tabanlı Bing gibi rakipler ile karşı karşıya kalsa da, birinciliği kaybetmedi. Ancak yeni raporlar, OpenAI’ın ChatGPT tabanlı bir arama motoru üzerinde çalıştığını ortaya koydu. Bu kapsamda çıkış tarihi de verildi.

ChatGPT tabanlı arama motoru 13 Mayıs’ta çıkabilir

OpenAI, Google’ın arama hakimiyetine rakip olmaya hazırlanıyor. İddialara göre şirket 13 Mayıs Pazartesi günü kendi yapay zeka destekli arama hizmetini devreye almaya hazırlanıyor. Buna göre şirketin 13 Mayıs’ta bir etkinlik düzenleyeceği belirtildi.

Duyuru zamanlamasının oldukça dikkat çekici olduğunu belirtelim. Google, her yıl düzenlediği geliştirici konferansını 14 Mayıs’ta başlatacak. Google I/O 2024 kapsamında Android 15 ve aramadaki yeniliklerin öne çıkması bekleniyor. Ancak OpenAI, öncesinde dikkatleri dağıtmak istiyor gibi görünüyor.

OpenAI tarafından geliştirilecek arama hizmetinin nasıl çalışacağı henüz belirsiz. Ancak ChatGPT tabanlı olması ve kullanıcı sorgularına yanıt olarak doğrudan internetten bilgi sağlaması bekleniyor. Bu, Google Arama’ya benzer ancak yapay zeka destekli olacağı anlamına geliyor.

ChatGPT aslında piyasaya sürülmesinden bu yana Google alternatifi olarak görüldü. Fakat doğrudan internette arama yetenekleri olmadığından dolayı sorgularda hatalı yanıtlar verdi. Microsoft’un GPT-4’ü Copilot aracına entegre ettiğini belirtelim.

OpenAI, 185 ülkede 100 milyondan fazla kişinin haftalık ChatGPT kullandığını söylüyor. Bunlar, pek çok kişinin iki yıl önce adını bile duymadığı bir şirketin 18 aylık hizmeti için şaşırtıcı rakamlar.

Tepki Ver
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir