1. Anasayfa
 2. Oyun
Trendlerdeki Yazı

Riot Games’ten beklenen VALORANT ve LoL açıklaması geldi!

VALORANT kaynak dosyalarında oyunun bilgisayardan ekran görüntüsü alabildiğine dair kod satırları bulundu. Peki bu ne anlama geliyor?

Riot Games’ten beklenen VALORANT ve LoL açıklaması geldi!
0

VALORANT ve League of Legends (LoL) oyunlarının geliştiricisi olarak bilinen Riot Games, en büyük oyun şirketleri arasında yer alıyor. Bu bağlamda firma, oyuncuların büyük çoğunluğu tarafından güvenilir bulunuyor. Ancak kısa süre önce yaşanan bir gelişme, bu güveni sarsacak gibi görünüyor. İşte ayrıntılar…

Riot Games, VALORANT oyuncularından habersiz ekran görüntüsü mü alıyor?

Twitter veya yeni adıyla X’te “wait” adlı bir kullanıcı, VALORANT kaynak dosyalarında oyunun bilgisayardan ekran görüntüsü alabildiğine dair kod satırları buldu. Bunu paylaştığı gönderi, sosyal medyada tartışma konusu haline geldi.

İddiaya göre VALORANT, açık olduğu sırada diğer uygulamalara da erişebiliyor. Söz konusu bu iddiaya göre Discord, WhatsApp gibi özel mesajlaşma uygulamaları ve Google Chrome veya diğer tarayıcılarda yapılan aramaların ekran görüntülerini alabileceği belirtiliyor.

Üstelik sadece bu uygulamalarla sınırlı kalmadığı söyleniyor. Yani bu, VALORANT ‘ın masaüstü veya diğer uygulamalardan da ekran görüntüsü alabilmesi anlamına geliyor. Tabii önemli olan kısım ise bu görüntülerin Riot Games sunucularına yollanması olduğu belirtiliyor.

Aslına bakacak olursak bu gibi kod satırları, hilelerin yaygın olduğu pek çok oyunda zaten var. Dolayısıyla buna şaşırmamak gerekiyor. Ancak burada dikkat çeken nokta ise VALORANT’ın sadece oyun içi değil, oyun dışındaki uygulamalardan da ekran görüntüsü alabildiği iddiası.

Bu iddia sosyal medyada çok konuşuldu. Bazı oyuncular, ekran görüntüsü alan kaynak kodların sadece VALORANT değil, LoL oyununda da olabileceğine dair endişelerini dile getirdi. Riot Games tarafından ise henüz bir açıklama gelmiş değil. Firmanın bu konuyla ilgili ne diyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Güncelleme: Açıklama geldi

Riot Games, konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Buna göre firma, sadece oyun istemcisinin (tam ekran) ve oyun istemcinin kapladığı bölgenin (pencereli/sınırsız) bir resminin alındığını, ancak bilgisayarınızın tamamının veya birden fazla monitörün ekran görüntüsünün alınmadığını açıkladı.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Tepki Ver
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir