1. Anasayfa
 2. Teknoloji Haberi

Apple M4 performans testinde! Ağızları açık bıraktırdı

Apple M4 performans testi ortaya çıktı. M4 benchmark sonuçları, en yakın rakibini bile solladığını gösteriyor.

Apple M4 performans testinde! Ağızları açık bıraktırdı
0

Apple geçtiğimiz gün gerçekleştirdiği etkinlik kapsamında yeni iPad modellerini ve M4 çipini görücüye çıkardı. M2’ye göre yüzde 50 performans artışı vadeden yeni silikon işlemci, son olarak performans testinde görüldü. Peki Apple M4 benchmark sonuçları nasıl?

Apple M4 benchmark sonuçları ortaya çıktı

Apple’ın açıklamasına göre M4 çipi, önceki M2 iPad Pro’ya göre yüzde 50 daha hızlı performans sunuyor. 4 performans ve 6 verimlilik çekirdeğine sahip olan CPU, M2’ye göre dört kat daha hızlı bir 10 çekirdekli GPU ile destekleniyor.

Geekbench’te ortaya çıkan sonuçlar, iPad Pro modellerine güç veren Apple M4 çipinin performansını gözler önüne serdi. Buna göre tek çekirdekli CPU performansında lider konumunda. M4 yongası, Geekbench’in tek çekirdek testinde yaklaşık 3800 puan alarak Intel Core i9-14900KS’ten bile yüzde 16 daha iyi olduğunu gösterdi.

Raporlamaya göre bu, Apple’ın ilk kez tek iş parçacıklı sonuçlarda bu kadar başarılı olduğu anlamına geliyor. İlk benchmark sonuçları ayrıca M4’ün bir önceki nesle göre çok çekirdekli performansta yaklaşık yüzde 3’e varan artış sağlayacağını gözler önüne serdi.

Apple’ın Neural Engine motoruna yönelik gelişmeleri de meyve vermiş gibi duruyor. M4’ün makine öğrenimi yetenekleri, M2’ye kıyasla yüzde 25’e varan oranlarda daha iyi. Apple’ın mimari optimizasyon ve frekans artışındaki başarısını gözler önüne seriyor.

Yeni M4 çipi; 10 çekirdekli CPU ile 10 çekirdekli GPU tasarımına sahip. Ayrıca 16 çekirdekli Neural Engine ve 32 GB’a kadar RAM’i bir araya getiriyor. TSMC’nin 3nm mimarisiyle geliştirilen işlemci, M2’den yüzde 50 oranında daha güçlü.

SDN Yorumları 0 Yorum

Tepki Ver
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir