1. Anasayfa
 2. Teknoloji Haberi

Samsung’dan giyilebilir robot geliyor! İşte çıkış tarihi

Samsung, ilk olarak 2019'da tanıttığı giyilebilir robot Bot Fit için çalışmalarını tamamladı. Peki Bot Fit ne işe yarıyor?

Samsung’dan giyilebilir robot geliyor! İşte çıkış tarihi
0

Samsung Bot Fit adlı giyilebilir yardımcı robotu için çalışmalarını tamamladı. İlk olarak 2019 yılında bir etkinlikte sergilenen robot, yaklaşık dört yıl sonra piyasaya sürülmeye hazır gibi duruyor. Peki Samsung Bot Fit nedir ve ne işe yarayacak?

Samsung Bot Fit nedir ve ne işe yarayacak?

Samsung 2019 yılında konsept olarak gösterdiği yardımcı robotunu GEMS Hip olarak adlandırmıştı. Robotu 2022’nin sonlarında piyasaya sürmeyi planlamış, ancak birkaç gecikmeyle karşılaşmıştı. Daha sonra isminin Bot Fit olarak değiştirildiğini açıkladı.

Kore’den gelen son haberlere göre Samsung; Bot Fit’in geliştirme ve seri üretim çalışmalarını tamamladı. Şirket, giyilebilir robotunu Ağustos-Eylül 2024 tarihleri arasında pazara sunmayı hedefliyor.

Bilmeyenler için Bot Fit; yürümeye, egzersiz yapmaya ve yürüyüşü iyileştirmeye yardımcı olmak için kalça ve diz çevresine takılıyor. Yürümenin metabolik maliyetini yüzde 24 oranında azaltmayı hedefliyor. Buna göre hareket engeli olan kişilerin yürüme hızını yüzde 14 oranında artırmaya yardımcı olacak motor ve sensörlere yer veriyor.

Giyilebilir robot aynı zamanda kullanıcıların yürüyüş şekillerini izliyor ve zaman içinde optimize etmelerine yardımcı olmak için geri bildirim sağlıyor. Farklı egzersiz rutinlerine de yardımcı olarak daha verimli bir yürüyüş gerçekleştirmenizi amaçlıyor.

Samsung’un ilk etapta 100 bin adet Bot Fit üretmesi bekleniyor. Fiyatlandırma henüz açıklanmamış olsa da, pazarda rakipsiz olacağını belirtmek gerekiyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Tepki Ver
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir