1. Anasayfa
 2. Teknoloji Haberi

En popüler Spotify özelliği ücretli oluyor!

Spotify, şarkı sözleri özelliğini sadece Premium üyelerin erişebileceği bir özellik haline getirerek kapıları ücretsiz abonelere kapattı.

En popüler Spotify özelliği ücretli oluyor!
0

potify, ücretsiz kullanıcılarını biraz zorlayarak onları Premium aboneliğe yönlendirmek için yeni bir yol deniyor. Spotify şarkı sözleri özelliğine artık sadece ücretli aboneler erişebilecek. Reddit’te kullanıcıların bu değişiklikten duyduğu rahatsızlığı paylaşan gönderileri gördükten sonra, şirket bu değişikliği doğruladı ama çok da ses getirmeden. İşte ayrıntılar…

Spotify şarkı sözleri özelliği ücretli oluyor

Reddit’ten gelen yoğun tepkilerden sonra şirket, özelliklerin zamanla ve pazarlara göre değişebileceğini söyleyerek durumu özetledi. Bu da bu adımın sadece bir deneme olmadığını gösteriyor. Ancak Spotify, hangi pazarları etkileyeceği konusunda henüz resmi bir açıklama yapmaya hazır değil.

Birkaç ay öncesine kadar, Spotify, şarkı sözlerini sadece bazı kullanıcılara deneme amaçlı kısıtlamıştı. Ücretsiz kullanıcılar şarkı sözlerine erişmeye çalıştığında “Spotify Premium’da şarkı sözlerinin keyfini çıkarın” şeklinde bir mesajla karşılaşıyorlardı. Bu, şarkı sözleri özelliğinin tamamen Premium bir özellik haline geldiği anlamına geliyor.

Ancak şirket, bu değişikliği web sitesinde veya yardım dokümanlarında net bir şekilde belirtmemiş, bu da değişikliğin hala bazı testlerden geçirildiğini düşündürebilir. Örneğin, ücretsiz kullanıcılar artık şarkı sözlerini göstermeye çalıştıklarında, bu her seferinde aylık limitlerinden düşecek.

Spotify, bu özelliğini neden ücretli yaptığını detaylandırmadı ama açıkça bu, daha fazla kullanıcıyı ücretli aboneliklere çekme çabası. Şirket son çeyrekte 600 milyonun üzerinde aylık aktif kullanıcıya ulaşarak beklentileri aştı ve ücretli abone sayısı yıllık yüzde 15 artışla 236 milyonu aştı. Ancak, çeyrek gelirleri 3.72 milyar euro ile beklentilerin altında kalarak 3.67 milyar euro oldu.

Şarkı sözlerini kısıtlamanın kullanıcıları ücretli aboneliklere yönlendirip yönlendirmeyeceği ise zamanla belli olacak. Şarkı sözleri internet üzerinden ve Spotify ile birlikte çalışan Genius, Apple’ın Shazam’ı veya Musixmatch gibi diğer uygulamalarda ücretsiz olarak bulunabiliyor. Bu durum, Spotify’ın kullanıcıları üzerindeki etkisini de sınırlayabilir.

Peki siz Spotify’ın bu özelliğinin ücretli olması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Tepki Ver
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir