1. Anasayfa
 2. Teknoloji Haberi

NVIDIA’dan Microsoft’a yapay zeka resti! Ya bizle ya da…

NVIDIA ve Microsoft yapay zeka çipleri üzerinden birbirine girdi. Blackwell B200 çipleri iki şirket arasında karışıklığa yol açtı.

NVIDIA’dan Microsoft’a yapay zeka resti! Ya bizle ya da…
0

Yapay zeka çipi konusunda açık ara önde olan NVIDIA, bu pazarda rekabet istemiyor gibi görünüyor. Microsoft tarafından hazırlanan sunucu tasarımları şirketin planlarını bozdu. NVIDIA CEO’su Jensen Huang, Microsoft’un sunucularında kendi çipini kullanması için baskı yapıyor.

NVIDIA ve Microsoft yapay zeka çipleri üzerinden birbirine girdi

ABD’de ortaya çıkan iddialara göre, NVIDIA ve Microsoft arasında yapay zeka çipi anlaşmazlığı yaşanıyor. Kaynaklar; Microsoft tarafından özelleştirilen Blackwell B200 çiplerinin NVIDIA’da tartışmalara yol açtığını ortaya koydu.

NVIDIA Başkan Yardımcısı Andrew Bell, Microsoft’tan B200 GPU’lar ile çalışacak bir sunucu tasarımını kullanmasını talep etti. Ancak Microsoft, NVIDIA’ya özel sunucu yapılandırmasının rakip firmalara yönelik adımları kısıtlayacağını söyledi. Bu kapsamda kendi sunucularını oluşturacağını dile getirdi.

Microsoft’un direnişi ise NVIDIA’nın yapay zeka pazarında rekabet istemediğini gözler önüne serdi. Dünyanın en değerli şirketi unvanına ulaşan NVIDIA, bu alanda diğer teknoloji devlerini kendine bağımlı hale getirmek istiyor.

AMD ve Intel gibi firmaların yapay zeka çiplerini sunuculara dahil edilmesine bile izin vermiyor.. Bu durum ise Microsoft ile iplerin gerilmesine yol açtı. Donanım devi, müşterilerin yapay zeka çipini nasıl kullanacağını kontrol ederek dikkatleri üzerine çekti.

Microsoft gibi büyük şirketlerin uzun vadede tek bir çözüme bağlı kalması mümkün değil. B200 AI çipi her ne kadar çok güçlü olsa da, Microsoft’un sunucularını tek başına güçlendirmeyecek.

Tepki Ver
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir