1. Anasayfa
 2. Teknoloji Haberi

ChatGPT’de yanlış bilgiye son! OpenAI’dan yeni yapay zeka

OpenAI, CriticGPT ile hatalı bilgileri bulacak. Şirketin yeni yapay zeka modeli, yanlış bilgileri tespit edecek.

ChatGPT’de yanlış bilgiye son! OpenAI’dan yeni yapay zeka
0

OpenAI, ChatGPT’nin yanıtlarındaki hataları belirleyerek eğitilmesine yardımcı olacak CriticGPT adlı yeni yapay zeka sistemini tanıttı. ChatGPT’nin açıklarını gidermek için kullanılacak model, “insan+ChatGPT” karışımından oluşuyor.

OpenAI, CriticGPT ile hatalı bilgileri bulacak

ChatGPT, sohbet etme yetenekleriyle teknoloji dünyasını kasıp kavurmaya devam ediyor. Ancak her yapay zekada olduğu gibi yanlış ve hatalar sonuçlar verebiliyor. Bu hataları tespit etmek ve düzeltmek ise ChatGPT’nin önemli bir parçasını oluşturuyor.

ChatGPT büyüdükçe ve daha fazla bilgi topladıkça bu görevi gerçekleştirme daha zor oluyor. Bu kapsamda OpenAI, hataları daha ince eleyen yeni bir yapay zeka modeli geliştirmeyi tercih etti. CriticGPT isimli model, GPT dil modeline dayanıyor ve temel çalışma amacı ise yanlış hata/bilgileri tespit etmek olacak.

Yürütülen testlerde OpenAI, “insan+ChatGPT ekibinden” gelen eleştirilerin yüzde 60’ını CriticGPT ile yakalayabildiğini ifade etti. Bu, önümüzdeki süreçte ChatGPT’nin yanıtlarını daha etkili şekilde değerlendirilebileceğini gösteriyor.

CriticGPT, kullanıcılar tarafından eklenen hataların yanı sıra, ChatGPT’nin hatalarını bularak eğitildi. Ancak OpenAI, yalnızca kısa yanıtları analiz edebileceğini söyleyerek sınırlamaları olduğunu belirtti. Bu kapsamda GPT-4’ün hatalarını bulmak için GPT-4’ü kullanacağını söylüyor.

Hatalı bilgilendirmeler aslında yapay zekaların tehlikeye girmesine yol açıyor. Örneğin, ChatGPT’nin Çin’de yasaklanacağı dair bazı iddialar bulunuyor. OpenAI ise Çin pazarından çekileceğine dair resmi bir açıklama yapmadı. Ancak şirketin bu kararı açıklamasının ardından ciddi bir domino etkisi doğacak gibi görünüyor

Tepki Ver
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir