1. Anasayfa
 2. Oyun

Efsane oyunlara elveda! Microsoft, üç stüdyoyu birden kapattı

Arkane Austin, Tango Gameworks ve Alpha Dog Studios kapatıldı. Microsoft, Bethesda'ya bağlı oyun stüdyolarının fişini çekti.

Efsane oyunlara elveda! Microsoft, üç stüdyoyu birden kapattı
0

Microsoft, Xbox Game Studios’a bağlı geliştirici ekipleri düzenlemeye devam ediyor. Son olarak Bethesda’ya bağlı çalışan stüdyolar elden geçirildi. Redfall ve Prey gibi oyunların geliştiricileri resmen kapatıldı.

Arkane Austin, Tango Gameworks ve Alpha Dog Studios kapatıldı

Microsoft, 2020 yılında satın aldığı Bethesda Softworks bünyesinde düzenlemeye gidiyor. Xbox Game Studios Başkanı Matt Booty tarafından yapılan son duyuruda, birkaç Bethesda geliştirme ekibinin kapatılacağı ve takımların birleştirileceği açıklandı.

Prey ve Redfall ile tanınan Arkane Austin tamamen kapanacak. Çalışanlar ise diğer Bethesda projelerine kaydırılacak. The Evil Within’in geliştiricisi Tango Gameworks de kapanacak markalar arasında. Alpha Dog Studios’un mobil oyunu Mighty Doom ise 7 Ağustos’ta devre dışı bırakılacak ve stüdyo kepenk indirecek.

Öte yandan Roundhouse Studios, ZeniMax Online Studios ile birleşecek. Bethesda’nın yayıncılık ve kurumsal bölümlerindeki çalışanların da işten çıkarılacağı ifade edildi. Bu operasyonları Xbox Game Studios üstlenecek.

Xbox Game Studios Başkanı Matt Booty, bu kararları alırken zorlandıklarını ancak oyun portföyü açısından önemli olduğunu ifade etti. Bethesda için yapılan yatırımları artırmak istediklerini ifade eden Booty, öncelikli oyunlara odaklanmak için kapasite yaratacaklarını dile getirdi.

Microsoft, geçtiğimiz aylarda Xbox bölümünden yaklaşık 1900 kişiyi işten çıkarmıştı. Bethesda Softworks Xbox’ın temel stüdyolarından biri olsa da, Redfall ve Starfield gibi başarısız oyunlar sonrasında stüdyo tartışma yarattı.

Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Tepki Ver
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir