1. Anasayfa
 2. Teknoloji Haberi

Dünyanın en hızlı yapay zekâ süper bilgisayarı: Intel Aurora

Intel, yapay zeka alanına bombayı bıraktı. Yeni tanıtılan yapay zeka odaklı süper bilgisayar Aurora 'yı sizler için anlatıyoruz.

Dünyanın en hızlı yapay zekâ süper bilgisayarı: Intel Aurora
0

Intel, ISC High Performance 2024 etkinliğinde Argonne National Laboratory ve Hewlett Packard Enterprise (HPE) işbirliğiyle geliştirilen Aurora süper bilgisayarını tanıttı. Gelin detaylarına birilkte bir göz atalım.

Aurora, yapay zeka alanında dünyanın en hızlı süper bilgisayarı oldu

Aurora süper bilgisayarı, bilimsel keşifleri hızlandırmak için büyük bir adım niteliğinde. Aurora’nın 1.012 exaflop’a ulaşarak eksaskala bariyerini aşması, bilim insanlarının daha önce erişemedikleri boyutlara ulaşmalarını sağlayacak.

Aurora, yapay zeka odaklı bir sistem olarak tasarlandığı için araştırmacıların geniş bir alanı kapsayan yapay zeka modellerini kullanarak bilimsel keşifleri hızlandırmasına olanak tanıyacak.

Argonne’un yaptığı erken yapay zeka destekli araştırmalarda, insan beyninin karmaşık yapısını haritalama, yüksek enerjili parçacık fiziğini derin öğrenme ile geliştirme ve ilaç tasarımını yapay zeka ile hızlandırma gibi önemli ilerlemeler kaydedildi.

Aurora süper bilgisayarı, 166 rafa ve 10.624 hesaplama blade’ine sahip geniş bir sistem. Ayrıca 21.248 Intel Xeon CPU Max Serisi işlemci ve 63.744 Intel Data Center GPU Max Serisi birimiyle donatılmış, ki bunlar da dünyanın en büyük GPU kümelerinden birini oluşturuyor. 84.992 HPE Slingshot ile donatılmış en büyük açık Ethernet tabanlı süper bilgisayar iletişim ağına sahip.

Aurora, yüksek performanslı LINPACK ve yüksek performanslı konjugan gradyan gibi benchmark testlerinde de başarılı sonuçlar elde etti. Ancak asıl önemli olan nokta, Aurora’nın yapay zeka odaklı yapısı sayesinde bilim insanlarının gerçek dünya uygulamalarına yönelik karmaşık hesaplamaları gerçekleştirebilmesi.

Aurora’nın başarısında önemli bir rol oynayan unsurlardan biri de Intel Xe GPU mimarisi ve bu mimariye özel olarak tasarlanmış donanımlar. Bu mimari, derin öğrenme modelleri gibi karmaşık yapay zeka işlemlerini hızlandırmak için optimize edilmiş. Intel’in yazılım araçları, geliştiricilere esneklik ve ölçeklenebilirlik sağlıyor ve böylece farklı cihazlar ve form faktörleri üzerinde çalışabiliyorlar.

Aurora’nın başarısı, Intel’in gelecekteki teknoloji geliştirmelerine de ışık tutuyor. Şirketin bir sonraki nesil GPU’su için temel olacak olan karma hassasiyetli yapay zeka benchmark sonuçları, gelecekteki teknoloji geliştirmelerinin yönünü belirlemede önemli bir rol oynayacak.

Aurora süper bilgisayarı, yapay zeka ve yüksek performanslı hesaplama alanlarında yeni bir çağın başlangıcını temsil ediyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Tepki Ver
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir