1. Anasayfa
 2. Teknoloji Haberi
Trendlerdeki Yazı

USOM, Dell kullanıcılarını güvenlik açığı için uyardı!

USOM, Dell sistemlerini etkileyen yeni bir güvenlik açığı için uyarıda bulundu. Kullanıcıların güncelleme yapması tavsiye ediliyor.

USOM, Dell kullanıcılarını güvenlik açığı için uyardı!
0

Dell, ürünlerinde ve yazılımlarında tespit edilen iki güvenlik açığını kapatmak için kritik bir güncelleme yayınladı. Konuyla ilgili kullanıcılarını uyaran şirket, ayrıca kişisel verilerin tehlikeye girebileceğini söyledi. Ayrıca Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) da bu konuda Dell kullanıcılarını uyardı.

USOM, Dell sistemlerdeki iki güvenlik açığına karşı uyarıyor

Dell tarafından paylaşılan bilgiye göre, güvenlik açıkları CVE-2024-28979 ve CVE-2024-28978 kod adlarıyla takip ediliyordu. Buna göre açıklar, Dell OpenManage Enterprise yazılımının 3.10 ve 4.0 sürümlerinde yetkisiz erişim zafiyeti yaratıyordu.

Dell, saldırganların sistem kaynaklarına izinsiz olarak erişmesine olanak tanıdığını ifade etti. Ayrıca 4.1.0 sürümünden önceki versiyonlarda, CSS açığı olduğu ve saldırganların JavaScript koduna erişebildiği ortaya çıktı. Bu da Dell OpenManage Enterprise üzerinden hedef sistemlerin ele geçirilebileceği anlamına geliyor.

USOM ise bu güvenlik açıklarının ciddi risk oluşturabileceği uyarısında bulundu. Kullanıcı ve sistem yöneticilerinin Dell tarafından paylaşılan güncellemeyi indirmeleri gerektiğini söyledi.

Konuyla ilgili yapılan paylaşımda, “Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) kullanıcı ve sistem yöneticilerine dokümanları gözden geçirmelerini ve gerekli güncellemelerin yapılmasını tavsiye etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Bilmeyenler için OpenManage Enterprise uygulaması, daha çok iş bilgisayarlarında tercih edilen bir yönetim aracıdır. Tek sistem üzerinden birden çok bilgisayara erişmeye, dosya transferi yapmaya izin veriyor. Bu açıklar da birçok sistemlerde zafiyet oluşmasına yol açtı.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Tepki Ver
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir