1. Anasayfa
 2. Otomobil

Müjdeyi verdi! Piyasadaki tüm araçlar otonom olacak

NVIDIA CEO'su Jensen Huang otonom araç açıklamasıyla gündem oldu. Tüm araçlar kendi kendini sürebilecek mi? İşte detaylar...

Müjdeyi verdi! Piyasadaki tüm araçlar otonom olacak
0

Otomotiv dünyasında devrim yaratacak bir gelişme yaşandı. NVIDIA CEO’su Jensen Huang, her aracın otonom (kendi kendini süren) sürüş yeteneğine sahip olacağını açıkladı. Bu alanda Tesla’nın rakiplerinden çok daha ileride olduğunu belirtti ve tüm araçların otonom özelliğe kavuşacağını söyledi. İşte gündem olan haberin detayları…

NVIDIA açıkladı! Piyasadaki tüm araçlar otonom olacak

NVIDIA patronu Jensen Huang, Tesla’nın Full Self-Driving (FSD) (kendi kendine sürüş) sürüm 12’sini öve öve bitiremedi ve bu teknolojinin uçtan uca üretken bir model olduğunu söyledi. Tesla’nın bu sistemi, videolardan öğrenerek sürüşü anlıyor ve yönlendirebiliyor.

NVIDIA, Tesla’nın bu sistemi eğitme sürecine çok yardımcı olduğunu ve bu sayede de Tesla’nın, büyük veri miktarlarını işleyebilecek kapasiteye ulaştığını söyledi. Huang, “Tesla, otonom sürüşte açık ara önde” diyerek firmanın yaptığı çalışmaları “gerçekten devrim niteliğinde” olarak değerlendirdi. Yani, Tesla’ya yardımcı olduğu bu özelliğin ekmeğini yeme sırası NVIDIA’da.

Tesla’nın son sürüş sistemi, şu anda beta aşamasında ve yeni sahiplerine 30 günlük ücretsiz denemelerle sunuluyor. Tesla, FSD’nin Mart 2021’de tanıtılmasından bu yana 2 milyar kilometrenin üzerinde yol kat ettiğini bildirdi. Bu sistem, seviye 2 otonom bir sistem olarak kabul ediliyor ve kullanımı sırasında denetim gerektiriyor.

Ekran kartlarıyla tanıdığımız NVIDIA’nın, otomotiv segmentinde rolü çok büyük. Şirket, ilk çeyrekte otomotiv gelirini 329 milyon dolar olarak bildirdi ve bu segmentin yıl içinde en büyük işletme dikeyi (yükselen grafik) olmasını bekliyor. Huang, her aracın bir gün otonom sürüş yeteneğine sahip olacağını ve bu teknolojinin büyük veri işleme kapasitesine ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Tesla’nın bu alanda yaptığı devrimsel çalışmalar ve NVIDIA’nın desteği, otonom araçların geleceği için umut verici oldu. NVIDIA’nın diğer müşterileri arasında Mercedes, Jaguar Land Rover, Volvo ve Hyundai gibi büyük otomobil üreticileri bulunuyor. Huang, otonom araç teknolojisinin büyük dil modellerine benzer olduğunu, ancak video veri oranlarının çok yüksek olması nedeniyle devasa bir eğitim tesisi gerektirdiğini belirtti.

Yani, NVIDIA ve Tesla’nın öncülüğünde, piyasadaki tüm araçları otonom yapmak artık mümkün olacak. Bu teknolojinin yaygınlaşmasıyla, gelecekte her aracın otonom yeteneklere sahip olacağı bir dünya göreceğiz. Siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Tepki Ver
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir