1. Anasayfa
 2. Otomobil

Huawei, Tesla Model Y rakibini tanıttı! İşte Avatr

Huawei destekli yeni Avatr 15 crossover tanıtıldı. Elektrikli ve hibrit motorla gelecek araç neler vadediyor?

Huawei, Tesla Model Y rakibini tanıttı! İşte Avatr
0

Huawei, CATL ve Changan tarafından ortak kurulan elektrikli otomobil girişimi Avatr, yeni crossover modelini görücüye çıkardı. Avatr 15 olarak adlandırılan araç, 2024’ün ikinci yarısında satışa sunulacak. Bu kapsamda Çin’de Tesla Model Y’ye rakip olarak geliştirildi. Peki Avatr 15 özellikleri nedir?

Huawei destekli Avatr 15 ortaya çıktı

Avatr 15, şirketin paylaştığı kamuflajlı görüntülerle ortaya çıktı. İnce LED aydınlatmalı farları ve geniş ön ızgarasıyla kendine özgü tasarımını ortaya koyuyor. Kameralı aynalar ve geri çekilebilir kapı kolları ise dış görünümde öne çıkıyor.

Yaklaşık 4,75 metre uzunluğunda olan Avatr 15, hem hibrit hem de tam elektrikli motor seçenekleriyle sunulacak. Bu da şimdiye kadar sadece elektrikli araçlar sunan Tesla gibi rakiplerine karşı farklı kullanıcılara hitap etmesini sağlayacak.

Crossover; Changan, CATL ve Huawei tarafından ortaklaşa geliştirilen yeni bir platform üzerine geliştirildi. Bu platformun hibrit ve elektrikli konfigürasyonları desteklediği ifade edildi. Son görüntüler, modelin soğuk hava testlerinden geçtiğini de ortaya çıkardı. Bu da zor şartların üstesinden gelebileceğini gösteriyor.

2018 yılında ilk olarak Nio ile kurulan Avatr şu anda Changan, CATL ve çeşitli yatırımcılarla birlikte ortak girişim haline geldi. Huawei ise HarmonyOS ile birlikte teknoloji geliştiricisi konumunda. Markanın şu anda Avatr 11 SUV ve 12 hatchback modellerine sahip olduğunu belirtelim.

Ana rakibi Model Y olan Avatr 15; önümüzdeki aylarda hem motor hem de fiyat detaylarıyla birlikte tam lansmanını gerçekleştirecek. Ancak şirketten gelen görüntüler, elektrikli pazarında önemli işler başaracağı mesajını veriyor.

Tepki Ver
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir