1. Anasayfa
 2. İos

Apple’dan yeni iPad modelleri için Pil Sağlığı özelliği!

Apple, son yayınladığı iPadOS 17.5 güncellemesi ile yeni M2 iPad Air ve M4 iPad Pro modelleri için Pil Sağlığı özelliğini duyurdu...

Apple’dan yeni iPad modelleri için Pil Sağlığı özelliği!
0

Geçtiğimiz hafta Apple, altıncı nesil yeni iPad modellerini ve iPad aksesuarlarını tanıttığı Let Loose adı verilen bir etkinlik düzenledi. Birçok özellik ile tanıtılan başlıca cihazlar ise M2 iPad Air ve M4 iPad Pro modelleriydi. Şimdi de Apple, yeni iPadOS 17.5 güncellemesi ile uzun zamandır iPhone’lar için kullanılan bir özelliği yeni tabletler için yayınladı. İşte iPad Air ve iPad Pro Pil Sağlığı özelliği…

Pil Sağlığı menüsünde iPad’ler için maksimum şarj seçeneği eklendi

Sonunda teknoloji devi, uzun zamandır beklenen ve halihazırda iPhone’larda kullanılan bir özelliği iPad’ler için de yayınladı. Pil Sağlığı menüsü artık ve yalnızca en yeni tabletlerde kullanılabilecek. iPad modelleri için ilk defa duyurulan Pil Sağlığı menüsü sayesinde kullanıcılar üçüncü parti uygulama kullanmak zorunda kalmayacak.

Ayrıca iPhone 15 serisinde olduğu gibi iPad’lerde de maksimum pil kapasitesi eklendi. Yani M2 iPad Air ve M4 Pro kullanıcıları yalnızca Pil Sağlığı’nı görmekle kalmayıp, bir de yüzde 80 şarj seçeneğini kullanabilecek. Pil ömrünü uzatan bu özellik sayesinde iPad, yüzde 80 şarj olduğunda otomatik olarak şarj almayı durduracak.

Fakat yeni özellik ne kadar kullanışlı olsa da, yalnızca yeni M2 Air ve M4 Pro’lar için yayınlandı. Bu özelliklerin hiçbiri önceki modeller için yayınlanmadı. Eski iPad kullanıcıları, en güncel iPadOS 17.5 güncellemesini indirseler bile, Pil Sağlığı menüsü için üçüncü parti uygulama kullanmak zorunda kalacak.

İşte yeni M2 iPad Air ve M4 iPad Pro özellikleri:

ÖzellikM4 iPad Pro (2024)M2 iPad Air (2024)
Ekran Boyutu11 inç / 13 inç11 inç / 13 inç
Ekran TürüUltra Retina XDR OLED / 264ppi / 120Hz / 1600 nitLCD Liquid Retina / 60Hz
İşlemciApple M4 çipApple M2
Bellek8GB RAM, 16GB RAM8GB RAM
Depolama Seçenekleri256GB, 512GB, 1TB, 2TB128GB, 256GB, 512GB, 1TB
Arka Kamera12MP geniş açılı kamera, f/1.812MP
Ön Kamera12MP ultra geniş açılı kamera, f/2.412MP
BağlantıWiFi 6E, Bluetooth 5.3, 5G, Thunderbolt/USB 4USB-C, Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6E
İşletim SistemiiPadOS 17iPadOS 17

Bu özelliği bir yazılım güncellemesi ile tüm cihazlara getirebilecek Apple, iddialara göre en yeni cihazlar için özel olarak sunmaya devam edecek. Peki ya siz iPad Pil Sağlığı özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Apple, bu özelliği eski versiyonlara da getirmeli mi? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Tepki Ver
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir