1. Anasayfa
 2. İos

Apple ve OpenAI, iPhone için güçlerini birleştiriyor mu?

iPhone yerel olarak ChatGPT desteği mi alıyor? Apple ve OpenAI arasındaki yapay zeka görüşmelerinin hızlandığı söyleniyor.

Apple ve OpenAI, iPhone için güçlerini birleştiriyor mu?
0

Apple, iOS 18 ile birlikte iPhone’da yapay zeka dönemini başlatmak istiyor. Siri’ye kapsamlı bir güncelleme yapılacağı iddia edilirken, son raporlar Apple ve OpenAI arasındaki görüşmelerin hız kazandığını gösterdi. Peki iPhone’un yerel yapay zekası ChatGPT mi olacak?

Apple ve OpenAI, ChatGPT destekli iPhone için görüşüyor

ChatGPT aslında App Store’dan veya web sitesi üzerinden iPhone’larda kullanılabiliyor. Ancak cihaza yerel olarak eklenmesi, Siri benzeri bir deneyim sunmasını sağlayabilir. OpenAI ile yapılan görüşmeler, Siri’nin altyapısının güncelleneceğini de gösteriyor.

ABD’deki kaynaklara göre Apple ve OpenAI; şirketin yapay zeka yeteneklerini iOS 18’e entegre etmek için görüştü. Anlaşmaya varılması halinde, Apple’ın ekosisteminde OpenAI tarafından geliştirilen GPT yapay zeka modeli kullanılabilir.

Apple henüz nihai bir karar vermiş değil. Daha önce Google ile görüştüğü ve iPhone’a Gemini modelini entegre etmek istediği söylenmişti.

CEO Tim Cook aslında Şubat ayında şirketin yapay zekaya önemli yatırımlar yaptığını ortaya koydu. Bu kapsamda “Apple GPT” olarak anılan bir projenin geliştirildiği belirtildi. Ancak son raporlar, Apple’ın Google ve OpenAI gibi alternatiflere yöneldiğini gösteriyor.

Özellikle OpenAI ile yapılacak bir anlaşma, Apple’ın hızla gelişen bazı teknolojileri yakalamasını sağlayabilir. Siri’nin konuşma ve metin anlama yeteneklerinde yeni sayfalar açılabilir. Yeni yapay zeka özelliklerinin iOS 18 ile sunulacağını belirtelim.

Peki ya siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Tepki Ver
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir