1. Anasayfa
 2. İos
Trendlerdeki Yazı

Apple GPT gerçek oluyor! Siri ve iOS 18’de yeni dönem

Apple GPT olarak da adlandırılan Ajax yapay zekası iOS 18 ile geliyor. Apple'ın Siri ve Safari özellikleri ortaya çıktı.

Apple GPT gerçek oluyor! Siri ve iOS 18’de yeni dönem
0

Apple, iOS 18 ile son zamanların en büyük yazılım güncellemesi üzerinde çalışıyor. Bu işletim sisteminin en büyük odak noktası ise yapay zeka olacak. Apple GPT olarak da bilinen Ajax yapay zeka modelinin detayları ortaya çıktı. Siri ve Safari’de büyük yenilikler bulunuyor.

Apple, doğrudan iPhone’da yapay zeka çalıştıracak

Yeni bir rapora göre Apple, Siri ve Safari’de önemli güncellemeler yapmayı planlıyor. Fakat şirketin, bulut tabanlı yapay zeka yerine cihazda çalıştırılan yerel bir model kullanacağı ifade edildi. Bu da iOS 18 ve  A18 Pro işlemciyle mümkün olacak gibi duruyor.

iOS 18 güncellemesiyle Apple, doğrudan cihazda bir yapay zeka modeli çalıştırmak istiyor. Daha önce “Apple GPT” olarak da adlandırılan bu modelin Ajax kod adıyla geliştirildiği belirtildi. Rapora göre Ajax; Siri, Safari ve diğer Apple uygulamalarına güç verecek.

Tüm işlemleri bulut sunucu yerine cihaz üzerinde gerçekleştiren Ajax, kullanıcı gizliliğini korumayı da hedefliyor. Takvim ve Kişiler gibi Apple servislerindeki verilere erişerek, Apple sunucularına herhangi bir kullanıcı bilgisi yüklemeden kişiselleştirilmiş yanıtlar sunabilecek.

Ajax, Siri’de birden fazla yanıtı bir araya getiren kapsamlı yanıtlara da olanak sağlayacak. Safari ise web sayfalarının özetlerini oluşturma becerisi kazanacak. Bulut tabanlı alternatiflere göre daha sınırlı yeteneklere sahip olsa da, Ajax’ın gizlilik odaklı pazarlanması bekleniyor.

Tüm bu iOS 18 yapay zeka özelliği cihazınızda, yani iPhone’unuzda işlenecek. Verileriniz buluta aktarılmadan, iPhone’unuzun gücünden tam anlamıyla yararlanabileceksiniz. Görünen o ki, iOS 18 ile iPhone’lar hem daha akıllı hem de daha özel hale geliyor.

Peki siz bu yeni özellikler hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Tepki Ver
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir