1. Anasayfa
 2. Mobil
Trendlerdeki Yazı

Almanya’dan popüler akıllı telefon üreticisine satış yasağı! Artık satılmayacak

Almanya bugün köklü markanın akıllı telefon satışını yasakladı. Lenovo ve Motorola ürünleri artık Almanya'da satılamayacak.

Almanya’dan popüler akıllı telefon üreticisine satış yasağı!
xr:d:DAFfTkUdeBo:7378,j:5002795861899732258,t:24032312
0

Almanya patent savaşına çözümü satış yasağı ile buldu. Çinli telefon üreticisi Lenovo ve InterDigital arasında süredir devam eden patent tartışması, Çinli firmaya pahalıya patladı. Almanya, Lenovo ve alt markası Motorola’nın mobil cihazlarına satış yasağı koydu.

Lenovo ve Motorola Almanya’da satış yasağı ile karşı karşıya!

Lenovo ve Motorola, ABD merkezli teknoloji firması InterDigital ile başı bir süredir dertte. Lenovo ve Motorola modellerinde kullanılan WWAN teknolojisine ilişkin lisans koşulları tarafında anlaşmazlıklar yaşayan şirketler, sorunu mahkemeye taşıdı.

Üreticilerin lisanslaması gereken InterDigital’in WWAN modülüne ilişkin patent, firmalar arasında anlaşmazlığa yol açtı. Lenovo’nun ilgili lisanslama koşullarına uymadığını dile getiren InterDigital, konuyu bir süre önce Münih Bölge Mahkemesi’ne taşıdı. Bugün ortaya çıkan karar Lenovo’nun aleyhine oldu.

Almanya’da Lenovo ve Motorola’nın mobil cihazlarının satışının durdurulmasına karar veren mahkeme, Motorola’nın yeni Edge 50 serisi dahil olmak üzere, mobil ağa bağlanan GSM, UMTS, LTE ve 5G gibi teknolojileri kullanan tüm cihazların satışını yasakladı.

Bu yasağı davacının yani InterDigital’in 4 milyon avroluk depozitosu karşılığı uygulayan mahkeme, Lenovo ve Motorola’nın Almanya’da stokları tükenene kadar satışlara devam etmesine izin verdi. Ancak devamında Çinli firmanın belirtilen özelliklere sahip hiçbir modeli satılmayacak.

Konu ile ilgili itiraz girişiminde bulunacaklarını bildiren Lenovo, InterDigital’in ilgili lisanslama işlemi için çok fazla para talep ettiğini dile getirdi. Bu durumu mahkemeye taşıyacağını bildiren Lenovo, bakalım nasıl bir kararla karşı karşıya kalacak?

Tepki Ver
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir