1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya Platforumları

ABD’den TikTok’a son şans

Satış değeri 100 milyar dolar olması beklenen TikTok'ta algoritma krizi yaşanıyor. Satılacak mı yoksa TikTok ABD'de yasaklanacak mı?

ABD’den TikTok’a son şans
(FILES) This photo illustration taken on September 14, 2020 shows the logo of the social network application TikTok (top) and a US flag (bottom) shown on the screens of two laptops in Beijing. The US Senate on Tuesday approved legislation requiring the wildly popular social media app TikTok to be divested from its Chinese parent company ByteDance or be shut out of the American market. The measure was part of a $95 billion foreign aid package, including military assistance to Ukraine, Israel and Taiwan, which has now cleared Congress and heads to President Joe Biden's desk. (Photo by NICOLAS ASFOURI / AFP)
0

TikTok’un ABD’de yasaklanıp yasaklanmayacağı konusu halen belirsizliğini koruyor. Başkan Joe Biden, Çinli sahip ByteDance’in TikTok’u bir Amerikan şirketine “satmasını” zorunlu kılan bir yasayı onayladı. Uygulamanın satılması için 9 ay süre tanıyan bu yasa, 12 aya kadar uzatılabilir. “TikTok, ABD’de yasaklanacak mı?” sorusunun revaçta olduğu bugünlerde, satış gerçekleşmezse, uygulamanın ABD’de yasaklanma ihtimali gündemde.

ABD’li yetkililer, TikTok’un sahibi Çinli şirketin uygulama üzerinden topladığı kullanıcı verilerini Çin hükümetiyle paylaşabileceği endişesi taşıyor. Bu verilerin, kullanıcıların kişisel bilgilerini, konumlarını ve diğer hassas bilgilerini içermesi muhtemel olduğu için, ABD hükümeti TikTok’un Amerikan kullanıcılarının verilerini koruyamayacağından endişe ediyor.

TikTok algoritması satışa dahil olmayacak

Dünyayı kasıp kavuran uygulamanın değeri tahminlere göre 100 milyar dolar. TikTok elbette değerli bir marka. Bu değerli markayı başarılı kılan ise kesinlikle algoritmasıdır. YouTube gibi sitelerin aksine, TikTok kullanıcıların ne izleyeceklerini seçmelerine odaklanmaz. Bunun yerine, ilgi alanlarınızı anlamaya çalışır ve size bir video akışı sunar. Çin hükümeti, başarının anahtarı olan TikTok algoritmasının herhangi bir ABD şirketine satılmasını yasal olarak engelledi.

TikTok ABD’de yasaklanacak mı?

Mart ayında Temsilciler Meclisi, TikTok’u ABD’den yasaklamak veya uygulamanın bir Amerikan şirketine satılmasını zorunlu kılmak için oy kullandı. Adalet Bakanlığı yasak yerine satış seçeneğini zorladı. Başkan Biden geçen hafta Çinli sahibi ByteDance’e uygulamayı bir Amerikan şirketine satması için 9 aya kadar süre tanıyan yasayı onayladı. Bu süre 12 aya kadar uzayabilir.

TikTok’un ABD’de yasaklanması, geniş kapsamlı sosyal, ekonomik ve politik etkilere yol açabilir. Kullanıcılar, yatırımcılar ve şirketler bu durumdan önemli ölçüde etkilenebilir. Yasak, iki ülke arasındaki mevcut gerilimleri daha da artırabilir ve benzer uygulamalar için emsal oluşturabilir.

Tepki Ver
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir