1. Anasayfa
 2. Teknoloji Haberi

OpenAI’dan desteklenmeyen ülkelere ek kısıtlamalar! Hangi ülkeler etkilenecek?

OpenAI, kullanıcılarına desteklenmeyen ülkelere ek kısıtlamalar getireceğini açıkladığı bir mail gönderdi.

OpenAI’dan desteklenmeyen ülkelere ek kısıtlamalar!
0

OpenAI, geçtiğimiz günlerde kurumsal altyapısını güçlendirmek için gerçek zamanlı arama ve veri analitiği araçları geliştiren Rockset’i satın aldı. Rockset ekibi OpenAI’a katılacak ve Rockset’in mevcut müşterileri platformundan OpenAI’a geçiş yapacaktı. Yeni gelen raporlarda ise şirketin, desteklenmeyen ülkelerdeki API erişimini kısıtlamak için ek önlemler alacağı belirtiliyor.

9 Temmuz’dan itibaren daha güçlü kısıtlamalar geliyor

OpenAI, uzun zamandır Çin, Rusya ve İran’daki insanların yapay zeka araçlarını kullanmasını engelliyor. Bu bölgelerdeki kullanıcılar normal şartlarda ChatGPT gibi botları kullanamıyorlar. Erişmeye çalıştıklarında ise bir hata mesajı alıyorlar. Lakin bazı kullanıcılar bu duvarı VPN ve Proxy aracılığıyla yıkıyorlar ve şirketin yapay zeka API’sini kullanıyorlar. Şirket, bazı kullanıcılara kısıtlamalar ile alakalı daha güçlü ve ek önlemler alacağıyla alakalı e-postalar yolladı.

OpenAI, bir API kullanıcısına gönderdiği e-postada Desteklenen ülke ve bölgeler listemizde bulunmayan bölgelerden gelen API trafiğini engellemek için 9 Temmuz’dan itibaren ek önlemler almaya başlayacağız diyor. Sonuç olarak şirketin hizmetlerini kullanmak için destek olan bir ülkede yaşamak zorundasınız. Ayrıca belirtilene göre bazı e-posta alıcılarının yapay zeka destekli sohbet botları Çin’de barındırılıyor.

Ek önlemler kararı ise OpenAI’ın uluslararası ihracat kontrolleri ve ekonomik yaptırım düzenlemelerine uyum kapsamı sonucunda alınıyor. Ek önlemler uygulandığında desteklenmeyen bölgedeki kullanıcılar VPN ve Proxy kullandığında duvarı aşamayacak ve API kullanımına izin verilmeyecek. Şimdiye kadar şirket, üzerinde bir baskı kurulduğu ile alakalı bir açıklama yapmadı lakin bazı kullanıcılara göre bu yasakların asıl sebebi Beyaz Saray’ın yani Amerikan hükümetinin Çin ile olumsuz olan politikaları olabilir.

Siz ek kısıtlamalar hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi lütfen aşağıdaki yorumlar kısmına yazmayı unutmayın.

Tepki Ver
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir