1. Anasayfa
 2. Yazılım

Milyonlaca kullanıcı endişeli: TeamViewer hacklenmiş olabilir mi?

Dünyaca ünlü masaüstü paylaşım platformu TeamViewer, bugünlerde ciddi bir güvenlik sorunuyla çalkalanıyor. İşte detaylar...

Milyonlaca kullanıcı endişeli: TeamViewer hacklenmiş olabilir mi?
0

Uzaktan erişim yazılımı devi TeamViewer, bilgi teknoloji (IT) ağlarından birinde güvenlik ihlali yaşandığı iddalarıyla çalkalanıyor. Şirket, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla birlikte güvenlik ekibinin ağlardan birinde bir ‘düzensizlik’ tespit ettiğini doğruladı ancak yaşanan durumun vehameti ile ilgili açık konuşmaktan kaçındı. Milyonlarca kullanıcının verisi tehlike altında olabilir mi? İşte detaylar…

TeamViewer, saldırıyı resmen doğruladı

Dünyanın en bilinen uzaktan yönetim, web konferarnsı ve masaüstü paylaşım platformlarından biri olan ve birçok farklı web sitesiyle entegre çalışan TeamViewer oldukça zorlu günler geçiriyor. Ünlü şirket, 26 Haziran 2024 tarihinde yaptığı resmi açıklamayla birlikte, sunucularında bir düzensizlik tespit ettiklerini, bunun çok yüksek ihtimalle bir hacker saldırısı olduğunu doğruladı.

Yaşanan durum ilk olarak geçtiğimiz Çarşamba günü, TeamViewer’ın kurumsal IT ağında tespit edildi. Şirkett, siber güvenlik uzmanlarının konuya derhal müdahele ettiğini ve farklı birimlerden de destek alınarak harekete geçtiklerini söyledi.

Yapılan açıklamada şirket, hem bireysel hem de kurumsal müşteri verilerinin hiçbir şekilde çalınmadığını iddia ediyor. Buna karşın Hollanda Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC), konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kullanıcıların derhal şifrelerini değiştirmelerini ve olağandışı bir etkinlik tespit etmeleri durumunda bunu bildirmelerini önerdi.

Yaşanan bu durum, TeamViewer’ın kullanıcı sayısı da göz önüne alınırsa oldukça endişe verici ve vahim. Buna karşın şirketin ilk karşılaştığı hack saldırısı da bu değil. 2016 yılında yaşanan bir hack saldırısında, şirketin sunucularından kullanıcıların hesapları ele geçirilmiş, şirketin başı fazlasıyla ağrımıştı.

Peki sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Kullanıcı verileri sızdırılmış olabilir mi? Görüşlerinizi bizlerle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Tepki Ver
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir