1. Anasayfa
 2. Mobil

Android’e, telefon bağımlısı yapacak bir özellik geliyor!

Google, Android için getireceği Koleksiyonlar özelliği ile telefonunuzu elinizden düşürmenizi istemediğini açıkça gösteriyor.

Android’e, telefon bağımlısı yapacak bir özellik geliyor!
0

Google, Android kullanıcılarını uygulamalarına geri döndürmek için bağımlılık riski oluşturacak “Koleksiyonlar” özelliği getiriyor. Bu yılki Google I/O geliştirici konferansında tanıtılan bu yeni özellik, cihazınızdaki uygulamalarla daha fazla etkileşim kurmanızı sağlayacak. Peki bu özellik ne işe yarıyor?

Android ‘Koleksiyonlar’ özelliği sizi uygulamalarınıza yönlendirecek

“Koleksiyonlar” özelliği sayesinde, Android ana ekranınızdan uygulamalarınızdaki en önemli güncellemeleri ve içerikleri takip edebileceksiniz. Android Authority’nin yaptığı APK incelemesi sayesinde ortaya çıkan bu özellik, önceden “Cubes” kod adıyla biliniyordu. Özellik, Play Store destekli bir widget kullanarak uygulama güncellemelerini “İzle”, “Dinle”, “Oku”, “Oyunlar”, “Sosyal” ve “Alışveriş” gibi kategorilere ayırarak düzenliyor. Peki bu ne anlama geliyor?

Şöyle anlatalım, telefonunuzun ana ekranına bir widget (küçük pencere) geliyor. Cihazınızda yüklü olan uygulamalardan en iyi ve en yaygın içerikleri otomatik olarak organize eden bu küçük ekran, sizi uygulamalarınıza geri dönmeye davet ediyor. Yani Google, alacağınız hiç bir bildirimden geri kalmanızı istemiyor. Uygulamalar size sadece bildirim göndermek yerine ana sayfanızdaki pencerede de yer alacak.

Örneğin, online mağaza uygulamaları alışveriş sepetinizdeki ürünleri hatırlatarak alışveriş yolculuğunuzu sürdürmenizi teşvik edebilir. Yemek uygulamanız favori yemeğinizi sipariş etmeniz için sizi davet edebilir. Reddit, ilginç gönderileri okumanızı ve oylamanızı teşvik ederken, Spotify favori çalma listelerinizi öne çıkarabilir.

Google, geliştiricilerin Koleksiyonlar özelliği kullanarak “kişiselleştirilmiş öneriler ve promosyonlar” sunabileceğini de belirtti. Böylece, kaçırmış olabileceğiniz diğer içerikleri ve fırsatları keşfetmeniz kolaylaşacak. Bu özellik ilk olarak ABD’de kullanıma sunulacak ve ardından diğer pazarlara yayılacak. Ayrıca, Play Store uygulamasına uzun süre basarak erişilebilecek bir kısayolla da kolayca erişilebilecek.

Google, Koleksiyonlar özelliğinin bu yılın ilerleyen dönemlerinde Android cihazlar için başlayacağını duyurdu. Ağustos ayında yapılacak olan “Made by Google” etkinliğinde bu özelliğin daha resmi bir şekilde tanıtılması bekleniyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Tepki Ver
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir