1. Anasayfa
 2. Elektrikli Otomobil

Toyota ilk otonom elektrikli aracını piyasaya sürüyor!

Toyota ilk otonom elektrikli aracı Bozhi 3X SUV modeli piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Aracı geliştirmek için bir çok üreticiyle anlaştı.

Toyota ilk otonom elektrikli aracını piyasaya sürüyor!
0

Toyota, otonom sürüş sistemine sahip ilk elektrikli aracını gelecek yıl piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Ama şimdilik sadece Çin’de. Reuters’ın haberine göre, Toyota 2025’te Bozhi 3X SUV modelini tanıtacak. Peki bu araç hangi gelişmiş özelliklere sahip olacak?

Toyota, ilk otonom elektrikli aracını gelecek yıl Çin’de piyasaya sürüyor

Toyota tarafından geliştirilen markanın ilk otonom elektrikli aracı, park etme ve otoyollarda ya da şehir içi trafikte gezinme gibi konularda gelişmiş sürüş yardımı sunacak. Toyota, bu sistemi geliştirmek için Mercedes-Benz gibi devlere de yazılım sağlayan Momenta Global ile iş birliği yapıyor.

Ayrıca, Toyota 2026-2027 yılları arasında demir fosfat lityum pil piyasaya sürmeyi planladığını açıkladı. Bu pil, mevcut bZ4X elektrikli aracının üretim maliyetini yüzde 40 oranında azaltacak. Ancak Toyota, tamamen elektrikli araçlara geçiş konusunda acele etmiyor. Geçtiğimiz Mayıs ayında Mazda ve Subaru ile hibrit ve plug-in hibrit motorlar üretmek için iş birliği yaparak, çok yönlü bir yaklaşım benimsediğini göstermişti.

Geçen yılın sonunda Toyota, Japonya Mobilite Fuarı öncesinde birçok yeni elektrikli araç prototipi tanıttı. Bunlar arasında yedi yolcu kapasitesine sahip Land Cruiser SE ve 400 milin üzerinde menzile sahip EPU: Electric Pickup da bulunuyor.

Bu haber ise, Tesla’nın Tam Otonom Sürüş teknolojisinin Çin’de lansman için onaylanmasından sadece iki ay sonra geldi. Tesla, navigasyon desteği ve şerit düzeyinde haritalama hizmetleri sağlamak için Çinli teknoloji firması Baidu ile birlikte çalışıyor.

Toyota bu hamlesi ile, otonom sürüş teknolojisi ve elektrikli araçlar alanındaki rekabetin ne kadar hızlı geliştiğini gözler önüne sermiş oldu. Gelecek yıl piyasaya sürülecek olan Bozhi 3X SUV, Toyota’nın sürdürülebilir ulaşım hedeflerini nasıl şekillendirdiğini görmek açısından bizce heyecan verici olacak.

Siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Tepki Ver
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir