1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya Platforumları

Avrupa, WhatsApp’taki sohbetlerinizi okumak istiyor!

Şifrelenmiş mesajlar başka kaynaklar tarafından incelenebilir mi? Avrupa Birliği cinsel istismara karşı mesajları okumak istiyor.

Avrupa, WhatsApp’taki sohbetlerinizi okumak istiyor!
0

Avrupa Birliği, güvenlik kontrolleri kapsamında teknoloji şirketlerini zorlamaya devam ediyor. Buna göre AB üyesi ülkelerde geçerli olacak bir sohbet takibi düzenlemesi üzerinde çalışıyor. Yeni mevzuat ile birlikte cinsel istismarı engellemek için uçtan uca şifrelenmiş mesajları bile incelemek istiyor.

Avrupa Birliği yakında şifrelenmiş mesajlara bile erişebilir

AB üyesi ülkeler, yeni mevzuat ile şirketlerin çocukların cinsel istismarına karşı daha fazla tutum almasını sağlayacak. Bu kapsamda uçtan uca şifrelenmişler dahil olmak üzere mesaj filtrelemesini ve taranmasını zorunlu kılacak.

Yeni karar ise daha ilk günden büyük eleştiri topladı. Kullanıcılar, şifrelemeyi zayıflatacağı ve kitlesel olarak gözetime kapı açacağına inanıyor. WhatsApp ve Signal gibi uygulamalar şu anda hükümetler dahil olmak üzere herhangi bir dış kaynağa mesaj aktarımında bulunamıyor.

Uzmanlar, uçtan uca şifrelenen mesajların taranması konusunda bazı şüphelere sahip. Şifrelemenin bilgisayar korsanları veya hükümetler tarafından istismar edilebileceğini söyleyerek açıklar yaratacağını dile getirdi.

Şifreli mesajlaşma uygulaması Signal’in Yöneticisi Meredith Whittaker; AB tarafından tartışılan denetim sisteminin temel gizlilik özelliklerini bozacağına inanıyor. Ayrıca mevzuatın kabul edilmesi halinde AB’den çekilmek zorunda kalacağını söyledi.

Uzmanlar, çocuk istismarıyla mücadelede siber güvenlikten ödün vermeden uygulanabilecek başka yollar olduğunu düşünüyor. Arama ve özel sohbetlerin gelişigüzel şekilde aranmasının, temel hakları yok edeceği ifade edildi.

Bu konuyla ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın…

Tepki Ver
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir